MI A TEENDŐ, HA SZIVÁRGOTT A VÍZ, VAGY ELÁRASZTOTTA A LAKÁST?

A lakásban szivárgó víz pusztító hatású lehet: a vízkár sok esetben költséges és időigényes takarítással és helyrehozatali munkálatokkal jár. Itt ismertetjük, hogy mi a teendő, ha otthonában szivárgott a víz – és hogyan előzhetők meg a hasonló esetek a későbbiekben.

Zárja el a vizet. Annak érdekében, hogy vízszivárgás esetén ne romolhasson tovább a helyzet, az első dolga mindig az legyen, hogy elzárja a vizet. Az elzárószelep vagy főcsap általában a konyhában vagy a fürdőszobában található, ezzel azonnal elzárható a ház vízellátása. A víz szivároghat nyilvánvaló helyen, ahol jól elkülöníthető – a mosogató- vagy mosógép, a csapok és a WC vízvezetéke általában el van látva külön lezáró szeleppel, amelyet órajárással ellentétes irányba elfordítva elzárhatjuk az adott berendezés vízellátását. Ha jelentősebb mennyiségű víz öntötte el a lakást, javasolt áramtalanítani is – ha ez biztonságosan végrehajtható – és elzárni a gázt, amíg a helyzet meg nem oldódik.

Állapítsa meg, hogy honnan szivárog a víz. A lakásban a szivárgó víznek számos lehetséges forrása lehet, ezért nem mindig könnyű megállapítani, honnan is jön. Ráadásul a szivárgó vezetéken kívül a víz olyan nyomáspontokból is származhat, mint a kád vagy a zuhany rossz tömítése, beázó tető, vagy akár a szomszédos lakásból átfolyó víz.

Távolítsa el az összegyűlt vizet. Sürgősen meg kell szabadulni a felgyűlt víztől, mert minél tovább áll a lakásban, annál nagyobb kárt okoz. Jelentősen elárasztott lakás esetén szivattyúra lehet szükség, amelyet az elárasztott terület legmélyebb pontján kell elhelyezni. Kisebb mennyiségű kiömlött víz eltávolítására nedves-száraz porszívó alkalmazható.

Kezdje el a lakás kiszárítását. Az áradástól számított 24-48 órán belül megkezdődik a penészképződés, ezért a vízkár csökkentéséhez nagyon lényeges, hogy mielőbb elkezdje a lakás kiszárítását. Hagyja, hogy az elektormos berendezések és csatlakozóaljzatok szabadon levegőzve száradjanak, a nedves bútorokat pedig távolítsa el a helyiségből. Nyissa ki az ablakokat, hogy a nedves levegő kiszellőzhessen. Ellenőrizze a falakat: a víz által tönkretett gipszkartont vagy egyéb anyagot el kell távolítani és cserélni. Jelentősen elárasztott lakás esetén az utolsó fázis, hogy páramentesítő berendezést bérelve el kell szívni a nedvességet a helyiségből: ne feledje becsukni az ablakokat, mielőtt ennek nekilátna!

Gondoskodjon védelemről az esetleges későbbi vízszivárgások ellen. Ha sikerült kármentesíteni a lakást, célszerű kiemelt célként kezelni a védelmét minden esetleges későbbi vízszivárgás ellen. A vízvezetékek rendszeres ellenőrzése és a (lakásokban keletkező vízszivárgás egyik fő okozójának tekintett) hideg időben megtett külön óvintézkedések mellett sokan vízkár elleni biztonsági rendszert is felszerelnek. Az ilyen rendszerek kellő biztonságot nyújtanak, mert mérik a lakásban a páratartalmat, és azonnal képesek jelezni, hogy hol a vízszivárgás forrása. Ugyanakkor sokrétűbb feladatot látnak el a vízszivárgás érzékelésénél. Bárhol is tartózkodjon Ön éppen, a vízszivárgás-érzékelő rendszer riasztást küld, ha szivárgást érzékel, Ön pedig távolról is elzárhatja a vizet, azaz megszüntetheti a szivárgást még azelőtt, hogy súlyos károkat okozhatna.

Tudjon meg többet is a GROHE SENSE vízkár elleni biztonsági rendszerekről